Medycyna

Jak wyglądają zwyrodnienia stawów w praktyce?

Spośród wszystkich chorób, jakie występują w obrębie układu ruchu, najczęściej występują zwyrodnienia stawów. Cierpi na tym chrząstka stawowa, której staje się mniej, a ta, która pozostaje posiada gorszą od pierwotnej jakość. Chociaż chrząstka ta może wydawać się niewielkim elementem budowy ciała, to jednak jej znaczenia nie można bagatelizować. Dzięki niej powierzchnie stawowe mają zdolność przesuwania się, pełni też rolę amortyzatora wobec ruchów samego stawu.

Rodzaje choroby zwyrodnieniowej

Można wyróżnić dwa rodzaje zwyrodnienia stawów. Pierwszy z nich, to choroba pierwotna. Prawdopodobieństwo jej pojawienia się rośnie wraz z wiekiem. Trudno wskazać przyczynę tego zjawiska. Drugim jest choroba wtórna. W przeciwieństwie do pierwotnej jej wystąpienie jest ściśle powiązane z konkretnym czynnikiem, na przykład z pojawieniem się zakażenia lub doznaniem urazu. Tutaj przyczyny mogą też mieć inny charakter, na przykład nieprawidłowościami w budowie o charakterze wrodzonym, czy być efektem ubocznym innych chorób, na przykład tarczycy.

Zapobieganie rozwojowi schorzenia

Kiedy tylko zauważy się objawy zwyrodnienia, należy podjąć działania mające na celu jego leczenie oraz zatrzymanie rozwoju choroby. Kiedy będzie ona niekontrolowana, będzie się rozwijać i rozrastać, dotykając także inne elementy. Mogą więc zostać uszkodzone takie struktury, jak ścięgna, torebka stawowa, więzadła czy mięśnie. W dalszym jej postępowaniu można zauważyć trudności z poruszaniem i operowaniem poszczególnymi stawami.