Medycyna

Medycyna sportowa – co warto wiedzieć?

Medycyna sportowa (medycyna aktywności ruchowej) wbrew pozorom służy nie tylko zawodowym sportowcom, ale również amatorom. Składa się ona z zabezpieczenia medycznego, profilaktyki oraz wsparcia szkolenia sportowego. Osoby, które chcą bezpiecznie uprawiać wybraną dyscyplinę sportową w pierwszej kolejności powinny skorzystać z konsultacji u doświadczonego lekarza medycyny sportowej.

Jakie są najważniejsze zadania medycyny sportowej?

Podstawowymi zadaniami medycyny sportowej jest kwalifikowanie poszczególnych zawodników do uprawiania wybranej dyscypliny sportu, przeprowadzanie wstępnych i okresowych badań kontrolnych u osób, które uprawiają sport oraz optymalizacja metod żywienia. Warto wspomnieć o tym, że medycyna sportowa zajmuje się nie tylko leczeniem różnorodnych uszkodzeń ciała powstałych w wyniku uprawiania sportu, ale również zapobieganiem wszelkim kontuzji i nieprzyjemnych urazów. Do medycyny sportowej można zaliczyć więc rehabilitację oraz odnowę biologiczną.

Kiedy warto skorzystać z pomocy lekarza medycyny sportowej?

Osoby, które sporo czasu spędzają na siłowni, sali gimnastycznej albo basenie powinny jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza medycyny sportowej. Konsultacje są wskazane przede wszystkim dla tych osób, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportem i planują w najbliższym czasie wystartować w maratonie albo triatlonie. Z pomocy specjalistów powinny skorzystać również ci zawodnicy, którzy przebyli poważną kontuzję i nie mają 100% pewności, czy mogą powrócić do uprawiania sportu.