Inne

Czy soczewki kontaktowe są niebezpieczne?

Według różnych danych lekarzy i instytucji rządowych, problemy ze wzrokiem w krajach rozwiniętych ma nawet ponad połowa społeczeństw. W wieku powyżej czterdziestu lat ten odsetek może sięgać nawet trzech czwartych społeczeństwa. Ponadto coraz częściej widuje się trend, że młodzi ludzie mają poważne problemy ze wzrokiem właściwe dla osób starszych. Oznacza to, że duża część społeczeństwa zmuszona jest do używania okularów korekcyjnych w celu zachowania możliwości swobodnego funkcjonowania. Dla wielu osób są one jednak niewygodne i sprawiają problemy w codziennym życiu. W takiej sytuacji godne polecenia wydają się być soczewki kontaktowe, których jednak część ludzi się wystrzega z obawy o to, czy są one bezpieczne.

Jakie są zagrożenia związane z noszeniem soczewek?

Pierwszą z obaw osób, które nigdy nie nosiły soczewek, jest to, że w wyniku ich zakładania lub zdejmowania może dojść do uszkodzenia oka. Faktycznie jest to teoretycznie możliwe, ale tylko w sytuacjach, w których dana osoba nie zachowa odpowiednich środków bezpieczeństwa, a wręcz dopuści się karygodnych zaniechań. W normalnych okolicznościach zakładanie soczewek jest łatwe, a ryzyko uszkodzenia lub nawet podrażnienia oka jest tylko teoretyczne. Chcąc prawidłowo założyć soczewkę i zrobić to w bezpieczny sposób dla oka, wystarczy stosować się do instruktażu zalecanego przez okulistów. Ponadto należy korzystać ze specjalistycznych preparatów, takich jak krople do oczu dedykowane dla osób, które noszą soczewki. Nie pozwolą one na wdanie się jakiejkolwiek infekcji, a także nie dopuszczą do przesuszania się oka.

Soczewki kontaktowe – zagrożenia związane z noszeniem

Wiele obaw noszenia soczewek dotyczy także samego procesu codziennego użytkowania. W powszechnej opinii panuje przekonanie, że soczewka może na przykład zablokować się w oczodole i doprowadzić do uszkodzenia oka, co będzie wymagało interwencji lekarza chirurga. Nic bardziej mylnego, gdyż soczewki są tak zaprojektowane, że takie sytuacje się nie zdarzają. Największym zagrożeniem związanym z wypadnięciem soczewki podczas jej noszenia, jest jej zgubienie, co będzie skutkowało koniecznością założenia nowych soczewek. Sytuacja, w której w takim momencie doszłoby do podrażnienia oka, jest bardzo mało prawdopodobna.