ginekolog
Medycyna

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa bywa bardzo stresująca, zwłaszcza że nigdy nie wiemy, jak dokładnie będzie przebiegać. Czy wymaga od nas jakiegoś specjalnego przygotowania? Co warto wiedzieć o pierwszej wizycie u ginekologa? Poniższy tekst dostarczy Ci wielu przydatnych informacji, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Kiedy zgłosić się do ginekologa?

Ginekolog to specjalista, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem schorzeń żeńskich narządów rozrodczych. Ukończył specjalistyczne studia, dysponuje też odpowiednimi umiejętnościami oraz praktyką. W codziennej pracy korzysta z nowoczesnych sprzętów i najlepszych technik, więc jest w stanie szybko wychwycić nawet najdrobniejsze nieprawidłowości i wdrożyć leczenie, które ochroni przed poważnymi schorzeniami.

Na pewno ginekolog przydaje się wtedy, gdy zaczniemy odczuwać różnego typu dolegliwości ze strony narządów rozrodczych lub lekarz rodzinny skieruje nas na dokładną diagnostykę. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by pierwsza wizyta była czysto profilaktyczna, ponieważ to najlepszy sposób, by skontrolować swój stan zdrowia i ochronić się przed bardzo groźnymi chorobami, jak na przykład przed rakiem szyjki macicy.

Znajdź swojego ginekologa na MamiClinic.pl.

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się przygotować?

Wydawać by się mogło, że wizyta u ginekologa nie różni się niczym od tej, jaką byśmy odbyli u swojego lekarza rodzinnego, więc nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Nic bardziej mylnego, ponieważ to dwa odrębne działy medycyny, więc również badanie będzie mieć zupełnie inaczej. Dlatego, jeśli chcemy, by pierwsza wizyta u ginekologa przebiegła sprawnie i bezproblemowo, to lepiej poświęcić nieco więcej czasu na odpowiednie przygotowanie.

Co zatem warto zrobić? Jak się przygotować do wizyty w gabinecie ginekologicznym? Na pewno warto zwrócić uwagę na to, jakie ubrania będziemy na siebie zakładały. Najlepiej postawić na takie części garderoby, które nie będą krepowały naszych ruchów i nie będą zbyt ciasne, ponieważ mogą doprowadzić do problemów z rozebranie się, jak i przy ponownym ubieranie.

Idealnym wyborem będzie zatem sukienka, spódnica, czy nawet tunika. Istotne znaczenie ma również to, jak przygotujemy miejsca intymne, które będą badane. Higiena jest tutaj kluczowa, ale lepiej zrezygnować ze stosowania antyperspirantów, ponieważ jeśli będzie występował nieprzyjemny zapach, to ginekolog nie będzie miał trudności z ustaleniem jego przyczyny. Do tego przed badaniem należy też opróżnić pęcherz, więc warto wcześniej udać się do łazienki.