Inne

Jakie są najważniejsze uroczystości po śmierci osoby bliskiej?

Zwykle wydaje nam się, że gdy umiera ktoś bliski, to po prostu nie należy się jakoś dłużej zastanawiać nad tym faktem no bo prostu życie toczy się dalej. Trochę tak jest, ale z drugiej strony warto pomyśleć o jakiejś uroczystości, która będzie upamiętniać daną osobę. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się tak zwane konsultacje. Coraz częściej można znaleźć takie oferty na różnych portalach internetowych, ale najważniejsze jest to, aby uroczystość taka została przygotowana rzeczywiście niezwykle profesjonalnie. Potrzebujemy więc tu doświadczonych specjalistów, którzy wiedzą jak przygotować taką uroczystość najbardziej skutecznie.

Na czym polega uroczyste rodzinne spotkanie?

Uczczenie pamięci osoby bliskiej jest, jak się okazuje, bardzo ważne dla naszej psychiki i spokoju ducha. Warto też zauważyć, że w naszej tradycji polskiej, czy też nawet słowiańskiej, tego typu uroczystości są bardzo głęboko zakorzenione. Pomieszczenia, w których podaje się poczęstunek, oczywiście powinny być w odpowiedni sposób przygotowane. Bardzo ważny jest oczywiście tutaj wymiar duchowy, ponieważ zgromadzeni mogą wówczas w symboliczny sposób wspólnie pożegnać osobę zmarłą. Jednocześnie też jest to okazja, aby wspierać się wzajemnie i dodawać sobie otuchy. Z drugiej strony musimy zawsze zadbać o kontekst organizacyjny takiego przedsięwzięcia, a więc warto, aby była wynajęta jakaś dobra sala na konsolacje. W zasadzie bardzo często używa się tu zamiennych słów i konsolacja będzie po prostu oznaczać stypę. Ważne jednak jest wcześniejsze przeanalizowanie naszych potrzeb. Chodzi o ilość gości, a także poczęstunek.

Jak powinny wyglądać sale na konsolacje?

Wcale też oczywiście nie będziemy mieli zbyt dużego problemu z wyborem takiej sali. Najlepiej bardzo szczegółowo porozmawiać z organizatorem, który będzie wynajmować nam takie pomieszczenie. Powinno ono być w odpowiedni sposób przygotowane stylistycznie. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, aby zachować odpowiednią powagę. Przecież taki charakter raczej typowo sakralny będzie mieć tego typu uroczystość.