Inne

Jak często należy odwiedzać weterynarza z domowym pupilem?

Każdy właściciel psa lub kota, któremu zależy na jego komforcie i jakości życia powinien pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza. Jak często pupil powinien odwiedzać specjalistę? Przyjmuje się, że jeśli nic mu nie dolega i nie ma żadnych problemów związanych ze zdrowiem, zwierzak powinien pojawiać się w przychodni raz do roku. Weterynarza trzeba też odwiedzić zawsze, kiedy zwierzę jest osłabione i apatyczne, zmienia swoje zachowanie, czy wygląd. Niestety domowi pupile nie są w stanie poinformować nas wprost o swoich dolegliwościach i często jako właściciele nie zdajemy sobie w ogóle sprawy z ich cierpienia. Dlatego warto być uważnym i obserwować zachowanie zwierzęcia. Jeśli mniej je lub pije i unika aktywności, zdecydowanie trzeba swoje kroki skierować do specjalisty.

Przychodnia weterynaryjna – jak wybrać najlepszą?

Dziś na rynku nie brakuje weterynarzy, którzy specjalizują się w leczeniu zwierząt domowych, takich jak koty i psy. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnej osoby, dobrze jest zapoznać się z opiniami innych właścicieli zwierząt. Dobra przychodnia weterynaryjna zatrudnia więcej niż jednego specjalistę i zapewnia długie godziny otwarcia. Często bywa, że stan zwierzęcia jest poważny i nie można czekać do kolejnego dnia z wizytą. Weterynarz powinien być osobą cierpliwą, która po prostu lubi zwierzęta i ma do nich podejście. Jeśli nie potrafi on sobie poradzić z psem lub kotem, lepiej od razu zrezygnować z jego usług, ponieważ taka wizyta kończy się jedynie silnym stresem i strachem, co może utrudniać dalsze leczenie.

Na jakie zabiegi warto się zdecydować?

Każdy pies i kot, który wychodzi z domu powinien być raz do roku zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Jeśli mamy pewność, że kot nie wyjdzie na zewnątrz, nie ma potrzeby jego szczepienia. Poza tym, weterynarze zalecają również inne szczepienia, które mogą uchronić domowego pupila przed przykrymi skutkami popularnych chorób zakaźnych. Warto przeprowadzić z weterynarzem wywiad i zorientować się, które z tych szczepień są odpowiednie dla danego zwierzęcia. Raz do roku lekarz powinien również obejrzeć zwierzę, sprawdzić stan jego uzębienia, czy pomóc w podcięciu pazurów.