Inne

Czym jest chirurgia szczękowa?

Chirurgia szczękowa to specjalizacja z zakresu stomatologii. Dokładna nazwa brzmi chirurgia szczękowo- twarzowa. Zakres pracy jako chirurg szczękowy jest dość obszerny. Chirurgia szczękowa zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej oraz twarzoczaszki. Jest często mylona z chirurgią stomatologiczną, ale w porównaniu do niej zajmuje się znacznie większą liczbą zabiegów. Duża część zabiegów przeprowadzanych jest na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym. Dodatkowo chirurg szczękowy przeprowadza zabiegi ratujące życie pacjentom z niebezpiecznych wypadków.

Rodzaje zabiegów wykonywanych przez chirurga szczękowego.

Chirurg szczękowy zazwyczaj zajmuje się przypadkami bardziej skomplikowanymi, z którymi nie może sobie poradzić stomatolog bądź chirurg plastyczny. Interwencja chirurga szczękowego potrzeba jest w przypadkach takich jak: zniekształcenie twarzy i wady zgryzu na przykład podczas wypadku samochodowego bądź pobicia. Kolejnym przypadkiem są stany zapalne lub guzy w okolicach zatok szczękowych. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Bardzo częstym przypadkiem, z którym zgłaszają się pacjenci są złamania kości na przykład szczęki bądź żuchwy. W miejsce złamania wstawia się najczęściej szyny bądź protezy. Chirurgia szczękowa zajmuje się również pacjentami z problemem zatrzymanego zęba. Oznacza to, że ząb przestał rosnąć, choć nie zdążył przebić się na zewnątrz.

Czym jeszcze zajmuje się chirurg szczękowy?

Chirurg szczękowy, który zrobi dodatkową specjalizacje implantoniczną może przeprowadzać zabiegi mające na celu wszczepienie implantów zębów. Zabieg taki przeprowadza się u pacjentów, którzy posiadają ubytki w uzębieniu. Istnieją dwa rodzaje implantów: cylindryczne i ceramiczne. Te drugie są nowoczesnym zamiennikiem pierwszych. Są odporne na działanie kwasów, temperatury czy korozji. Implanty cylindryczne są najpopularniejszym rodzajem implantów. Implanty są zazwyczaj wszczepienie w kości żuchwy bądź szczęki.