Inne

Windykacja należności

Przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą i dystrybucją (szczególnie drogich) towarów, zdają sobie sprawę z tego jak ważna jest płynność finansowa. W takich branżach nie ma miejsca na dziury w budżecie firmowym, ponieważ często utrzymanie takiego przedsiębiorstwa dużo kosztuje.

Największym koszmarem dużych i małych przedsiębiorców są dłużnicy, którzy kombinują na wszelkie sposoby jak nie zapłacić raty czy pożyczki. W takich wypadkach ryzyko firmy wzrasta, a przy tym i napięcie nerwowe oraz stres o dalsze losy przedsiębiorstwa. W takich sytuacjach o pomoc można zwrócić się do firm windykacyjnych, które zajmują się ściąganiem długów od dłużników.

Jakie usługi windykacyjne można spotkać na rynku?

Usługi windykacyjne to bardzo szeroka i rozgałęziona branża, która łączy w sobie wiele różnych czynności. Jest on nieodłącznie powiązana z prawem, ponieważ to na tym polu wykonywane są wszelkie działania. Jedną z najpopularniejszych usług windykacyjnych jest sprzedaż długów. Usługa ta polega na tym, że firma posiadająca dłużników sprzedaje ich długi to innej firmy (która od tej pory staje się wierzycielem tych dłużników), a ta kupując je płaci za nie i od tej chwili może ściągnąć należne pieniądze od tych dłużników.

Sprzedaż długów – całkowity proces

Proces sprzedaży długów i późniejszego ich ściągania może odbywać się na wiele różnych zasadniczych sposobów. Pierwszym z nich jest windykacja polubowna, czyli próbowanie ściągnięcia długu za pomocą rozmów i negocjacji. Może odbywać się za pomocą rozmowy na żywo, SMS czy telefonicznej. Oczywiście wszystko jest rejestrowane w i jeżeli obie strony dojdą do nowego porozumienia, zawarte w dokumenty.

Jeżeli proces ten nie skutkuje, a ściągnięcie długu staje się nie możliwe windykatorom nie pozostaje nic innego jak wejść na drogę sądową. W takich wypadkach sąd orzeka nakaz zapłaty lub wyrok.

W przypadku, gdy takie rozwiązanie również nie przynosi skutków, pozostaje ostateczność, czyli egzekucja komornicza, która odbywa się często w bardzo nieprzyjemnych okolicznościach i warunkach. Komornik zajmuje wartościowe przedmioty znajdujące się w domu i w ten sposób spłacany jest dług.