Medycyna

Zabawki i gadżety sensoryczne – dla kogo i od kiedy

Znaczenie rozwoju sensorycznego u małego dziecka, jest ogromne. Dlatego stosując odpowiednie wsparcie z użyciem zabawek, mebli czy gadżetów sensorycznych – pokój dziecka może zmienić się w doskonałe miejsce do nauki i rozwoju poprzez zabawę.

Kiedy rozpocząć zabawy sensoryczne ze swoim dzieckiem

Jeszcze do niedawna dominowało przekonanie, że zabawki sensoryczne w pierwszej kolejności rozwijają dzieci, które z uwagi na problematyczną i patologiczną ciążę lub kłopotliwy poród – wymagają dodatkowej troski. Dzieci opuszczające zbyt wcześnie łono matki czy też wymagające po porodzie szczególnej opieki, czyli wcześniaki, ale także dzieci przychodzące na świat metodą cesarskiego cięcia – mają pewne braki sensoryczne, a z czasem również wykazują pewne ograniczenia behawioralne. Zwykło się więc polecać pomoce sensoryczne przede wszystkim tym kobietom, których historia ciąży i porodu wskazują na takie potrzeby w niedalekiej przyszłości. Dzisiaj jednak świadomość samych ginekologów, położnych oraz pediatrów jest dużo większa i rozwój sensoryczny dziecka powinien być wspierany od samego początku – od pierwszych miesięcy życia dziecka, nawet jeśli nie jest ono jakoś szczególnie predestynowane do prowadzenia takich zajęć.

Gdzie znaleźć pomoce sensoryczne dla większych dzieci

Na szczęście na rynku dostępne są dzisiaj rozmaite pomoce sensoryczne dla dzieci w rozmaitym wieku. Wystarczy znaleźć odpowiedni sklep z takim asortymentem, by przekonać się, że barierą nie jest ani wiek dziecka ani jego płeć – z powodzeniem znaleźć można nawet wyposażenie sensoryczne do pokoju nastolatka bądź nastolatki. Szczególnie przydatne, gdyż wielofunkcyjne i wielozadaniowe, bywają tablice sensoryczne – można na nich nie tylko zawieszać i tworzyć własne informacje czy kompozycje wizualne, ale również bawić się lub trenować swoje zdolności manualne. Tablice sensoryczne przeważnie wydają również z siebie dźwięki i posiadają różne faktury, wymuszające inne interakcje z użytkownikiem. Ich bardzo zróżnicowana kolorystyka i rozmaite rozmiary dostępne w rodzinie produktów sprawiają, że konkretne rozwiązanie nabyć można zarówno dla dziecka 1,5-letniego, 3-letniego, 5-letniego jak i 10-letniego.