Medycyna

Jaki typ soczewek kontaktowych wybrać?

Ostatnie lata przyniosły bardzo duży wzrost popularności soczewek kontaktowych. Producenci, chcąc zapewnić jak najwyższy poziom dopasowania produktu do potrzeb klienta, oferują dwa podstawowe rodzaje soczewek. Są to soczewki jednorazowe oraz przeznaczone do wielokrotnego użytku. Różnią się one nieco budową, ale komfort ich noszenia jest podobny. Osoby doświadczone w noszeniu soczewek mogą jednak poczuć pewną różnicę, która wpływa na podjęcie wyboru, o wybraniu danego rodzaju soczewek.

Soczewki jednorazowe – czy warto?

Soczewki jednorazowe charakteryzują się tym, że trzeba je wymieniać za każdym razem, gdy zdejmie się je z oka. Teoretycznie możliwe jest jednak założenie tej samej pary soczewek dwukrotnie, jednak wymaga to odpowiedniego zdezynfekowania i wyczyszczenia soczewki. Według deklaracji producentów jest to jednak niewskazane, gdyż soczewki mogą stracić część swoich parametrów, przez co ich użytkowanie będzie mniej komfortowe. Warto zaznaczyć, że prawidłowo założone soczewki wysokiej klasy nie powinny powodować żadnego dyskomfortu, a o ich noszenie można wręcz zapomnieć. Soczewki wielorazowego użytku trzeba regularnie dezynfekować, co zabiera sporo czasu i jest zdecydowanie mniej praktyczne. Warto też wspomnieć, że dbałość o higienę soczewek wielorazowych jest istotna ze względu an prewencję wszelkiego rodzaju infekcji, które mogą się wdać przy nieumiejętnej eksploatacji soczewek.

Więcej o soczewkach jednorazowych dowiesz się na: https://mojepierwszesoczewki.pl/soczewki-kontaktowe-jednodniowe/

Kto najbardziej skorzysta na soczewkach jednorazowych?

Na soczewkach jednorazowych najbardziej skorzystają osoby, które nie mają czasu lub ochoty za każdym razem czyścić soczewek, a chcą jedynie założyć nową parę na oczy. Na pewno jednorazowe modele docenią też osoby zakładające soczewki okazjonalnie, tylko wtedy, gdy ich naprawdę potrzebują. Wersje jednorazowe są w takim użytkowaniu o wiele wygodniejsze. Przydadzą się one także osobom, które muszą regularnie wymieniać soczewki, a nie mają możliwości zadbania o odpowiednie warunki higieniczne, by za każdym razem zakładać wersje przeznaczone do wielorazowego użytku.