Medycyna

Poradnia laktacyjna – jak pomaga kobietom?

Kobiety mające od początku problem z naturalnym karmieniem swojego maluszka, już w szpitalu zapewne zostaną zapisane do poradni laktacyjnej? Czym są takie poradnie i jak pomagają kobietom?

Poradnia laktacyjna – sposób na dodanie sobie sił i motywacji

Zwłaszcza po trudnym porodzie, zmęczeniu i ogólnie słabym samopoczuciu, kobiety i ich maluszki mogą potrzebować do rozpoczęcia skutecznego karmienia piersią czegoś więcej niż dobrego słowa. Stąd tak ważną rolę spełnia poradnia laktacyjna. To miejsce, w którym młodej mamie powinny zostać przedstawione warunki konieczne, które powinna spełnić, by zacząć karmić skutecznie i w miarę szybko. Celem porad udzielanych na terenie specjalistycznych poradni jest przekonanie młodych mam o tym, że niezależnie od wyników działań, jakie prowadzi poradnia laktacyjna, nigdy wina nieskutecznego karmienia naturalnego nie leży wyłącznie po stronie matki. Co więcej czasem młode mamy nie mają na to żadnego wpływu, bo czynnik leży gdzieś zupełnie poza technicznymi aspektami naturalnego karmienia.

Psychika kobiety i problemy młodych matek

Często jest tak, że ma wpływ na psychikę kobiet, które namawiane do naturalnego karmienia czują się w obowiązku do tego. Nie mają sił, ale nieudolnie próbują swoje maleństwo przystawić do piersi, a każdy dzień niepowodzeń, łączy się dla nich z powiększającą się traumą. Tego typu sytuacje sprawiają, że część pań nigdy nie zacznie karmić samodzielnie, bo stres i nałożone na mamę oczekiwania, po prostu blokują coś w ich organizmie. To właśnie na tego typu sytuacje reagują konsultantki laktacyjne zatrudnione w miejscach takich jak poradnia laktacyjna, które pomogą młodym mamom zrozumieć, że nie zawsze decyzja o tym czy będą karmić naturalnie swoje dziecko należy do nich.