Zdrowy tryb życia

Aktywność fizyczna – prosta droga do zdrowia!

Statystyki dotyczące występowania chorób cywilizacyjnych we współczesnej populacji naprawdę dają do myślenia. Na szczęście poza nimi możemy także natrafić na pozytywne wiadomości. Nasz wpływ na własne zdrowie może być dużo większy, niż nam się to wydaje. Inwestycja czasu w codzienne ćwiczenia będzie doskonałym pierwszym krokiem w tę stronę.

Sport to więcej niż hobby – to konieczność

Teoretycznie każdy z nas wie, że warto byłoby znaleźć na ćwiczenia choć krótką chwilę każdego dnia. W praktyce jednak zbyt często czujemy się tak zmęczeni, że nie potrafimy sobie wyobrazić dodatkowych 20 minut na orbitreku czy krótkiej przebieżki wokół osiedla. To podstawowy błąd w myśleniu, który może nas kosztować zdrowie, jeśli nie zmienimy postępowania.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) większość osób powyżej 15 roku życia powinna przeznaczać na ćwiczenia przynajmniej 150 minut w tygodniu. Każdy, kto zadaje sobie pytanie, jak prowadzić zdrowy tryb życia, zrobi sobie przysługę, jeśli przyjrzy się krytycznie swoim zwyczajom w tej sferze.

Ćwiczenia i sport – recepta na szczęście

Regularna aktywność fizyczna nie ma nic wspólnego z nieprzyjemną, wyczerpującą czynnością, którą będziemy zmuszeni włączyć do codziennego repertuaru, jeśli przytyjemy za dużo albo pojawią się problemy z układem krążenia. Nie od dzisiaj wiadomo, że uprawianie sportu – nawet w niezobowiązującej wersji rekreacyjnej – pobudza ludzki mózg do zwiększonego wydzielania endorfin.

Ta grupa hormonów natomiast wpływa na utrzymanie ciała i umysłu w stanie optymalnego samopoczucia, przyczyniając się ponadto do pojawienia się uczucia euforii. Solidna dawka endorfin przyniesie nam z całą pewnością dużo więcej odprężenia po długim dniu pracy, niż paczka chipsów przed telewizorem.