Zdrowy tryb życia

Zdrowy tryb życia – znaczenie dobrej diety

Wpływ zanieczyszczenia środowiska na nasze organizmy to najczęściej coś, czemu nie jesteśmy w stanie przeciwstawić się na większą skalę. Nie znaczy to bynajmniej, że nie mamy możliwości, by podejmować na co dzień decyzje, które znaczącą poprawią nasz stan zdrowia i pomogą uniknąć problemów. Od czego zacząć? Oczywiście od odżywiania!

Zdrowe odżywianie – proste i przyjemne

Osoby, które zastanawiają się, jak prowadzić zdrowy tryb życia, niejednokrotnie boją się dokonania realnych zmian w swoim postępowaniu. Niesłusznie wydaje im się, że istnieją tylko dwie możliwe drogi – albo przyjemne, nieskrępowane niczym jedzenie tego, na co mają ochotę, albo umartwianie się na każdym kroku. Nic bardziej mylnego! Zdrowa dieta nie ma wiele wspólnego z nieuzasadnionym ograniczaniem swoich wyborów żywieniowych.

Nie wiąże się ona także z koniecznością ciągłego liczenia kalorii, czytania składów i analizowania każdego kęsa na talerzu. Owszem, powinny z niej zniknąć z pewnością produkty wysoko przetworzone, rafinowane oleje czy duża ilość mięsa. Co zatem mają zrobić osoby, które bez tych potraw nie wyobrażają sobie życia? Dobra wiadomość brzmi: nasze mózgi to organy na tyle plastyczne, że przekonanie ich do zmiany sposobu postępowania jest wyłącznie kwestią wyrobienia odpowiednich nawyków.

Zdrowe jedzenie to dobre jedzenie – jak wprowadzić zmiany?

Świeże owoce, warzywa, zboża i rośliny strączkowe, a do tego szczypta cudownie aromatycznych przypraw to przepis na niezliczone dania, na które nietrudno będzie skusić smakosza. Już po kilku tygodniach tak prowadzonego odżywiania okaże się, że dawne przekąski typu paluszki czy chipsy w rzeczywistości są za słone, a czekoladki, których głównych składnikiem jest niskiej jakości olej, nie mogą się równać z prawdziwym kakao.

Kubki smakowe, które nie będą nieustannie bombardowane połączeniem soli i glutaminianu sodu, w krótkim czasie odzyskają zdolność pełnego odczuwania złożonego smaku zdrowych potraw. Tu właśnie tkwi sekret osób, które za pomocą diety zmieniły swoje ciało i umysł. Nie rozpoczęły one zmiany odżywiania od skupiania się na myślach sabotujących, ale od wyrobienia sobie pozytywnego nastawienia oraz motywacji do zmiany. Dzięki temu szybko mogły przekonać się, jak smaczna, pełna kolorów i uniwersalna może być zdrowa dieta.