Smak zdrowia

Mity na temat odchudzania

Odchudzanie jest sprawą bardzo wrażliwą dla wielu. Jedni mogą zrzucić nieco wagi właściwie bez wysiłku, a inny choćby bardzo się starali, to nie mogą stracić nawet jednego kilograma. A przecież większość tych problemów ma swoje źródło w powielaniu wielu mitów na temat odchudzania.

Nie jedz po 18

Jest to zdecydowanie najważniejszy i wywołujący najwięcej problemów mit. Każdy pseudo zdrowy jadłospis opiera się na tej zasadzie, co później jest źródłem podjadania w nocy, ponieważ zostaje się przez wiele godzin bez jedzenia.
Zasada natomiast jest taka, że nie powinno się jeść najpóźniej o około 2 godziny przed snem. Zatem jeśli chodzi się spać o 22, to można jeść nawet o 20.

Aktywność fizyczna załatwi wszystko

Wiele osób uważa, że sama aktywność fizyczna załatwi wszystko i nie trzeba specjalnie przejmować się takimi sprawami jak dieta, ponieważ i tak podczas np. biegania załatwi się wszystko i wszystko negatywnego co się zje, zostanie spalone.
Nic bardziej mylnego, ponieważ to właśnie zdrowe odżywianie jest nie tylko ważniejszym czynnikiem podczas odchudzania, ale jest wręcz jego podstawą. Większość dietetyków uważa, że w sprawnym odchudzaniu aktywność fizyczna odpowiada zaledwie w 30% za sukces, a dieta aż w 70%.

Ograniczać posiłki czy nie?

Głodówka jest jednym z najpoważniejszych błędów podczas odchudzania. Zbyt radykalne ograniczanie posiłków powoduje w organizmie uruchomienie reakcji obronnej i paradoksalnie gromadzony zostaje tłuszcz na zapas. Dlatego też najlepiej jest jeść mało, lecz często.