Smak zdrowia

Zasady zdrowego odżywiania

Wiele się mówi na temat zdrowego odżywiania, ale nadal tysiące osób sięga każdego dnia po wysoko przetworzoną żywność, która tak naprawdę z jedzeniem ma niewiele wspólnego. Sami przyczyniamy się do tego, jak wyglądamy i jak się czujemy. Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Czas najwyższy na zmianę destruktywnych nawyków żywieniowych, co bez wątpienia wyjdzie nam na zdrowie.

To nie jest smak zdrowia

Smak zdrowia to z całą pewnością jedzenie nie tylko przysłowiowej sałaty i marchewki. Wystarczy odrzucić to co szkodliwe i zwiększyć spożycie zdrowych produktów, które odżywią nasze ciało i dadzą zastrzyk energii. Bardzo ważne jest to, aby ograniczyć do minimum lub całkowicie wyeliminować z diety produkty wysoko przetworzone. Niczego dobrego nie uzyskamy, jedząc dania typu instant i fast food. Rafinowany cukier, białe pieczywo/makarony/kluseczki nie wpływają korzystnie na nasz organizm ani też niczego wartościowego do niego nie wnoszą. Słodycze smakują, gdyż są połączeniem cukru i tłuszczu, co jest jedną z najgorszych kombinacji. Nie trzeba wyrzekać się słodkości – wystarczy sięgać po ich zdrowsze alternatywy czy też zrobić je samodzielnie z dobrej jakości składników.

Jak zacząć się zdrowo odżywiać?

Bardzo ważne jest to, aby nasze menu było urozmaicone. Najlepiej jest sięgać po produktu sezonowe. Podstawę jadłospisu powinny stanowić świeże warzywa i owoce. Jeśli to możliwe, przyrządzajmy sami w domu potrawy, zamiast kupować gotowe czy barach szybkiej obsługi. Nie zapominajmy i pożywnym śniadaniu dającym energie na wiele godzin. Zmienić warto także sposób obróbki termicznej – zamiast smażenia należy piec, dusić, grillować i gotować. Niezwykle istotne jest także nawodnienie organizmu. Sięgajmy często po wodę niegazowaną, ziołowe napary i naturalne soki warzywne/owocowe.